|

Łysa Góra – miejsce spotkań czarownic

Łysa Góra to doskonałe miejsce dla tych, którzy pragną zgłębić tajemnice historii i kultury, poszukując niezwykłych doświadczeń oraz mistycznych wrażeń. Jest także rajem dla miłośników przyrody, którzy pragną odkrywać magiczne zakątki tego szczytu. 

Góra o złej sławie

Łysa Góra to malowniczy szczyt górski, który od wieków budzi niepokój i fascynację. Jest to miejsce, w którym rzeczywistość splata się z legendami, a historie przekazywane z pokolenia na pokolenie, snują się wokół tajemniczych praktyk i niezwykłych zjawisk. Łysa Góra to nie tylko wspaniały szczyt górski, lecz przede wszystkim wyjątkowy punkt na mapie, który od wieków był uważany za miejsce spotkań czarownic. Szczyt o wysokości 594 m n.p.m. znajduje się w Górach Świętokrzyskich. Położony jest we wschodniej części pasma Łysogór w Nowej Słupi. Lokalnie nazywany jest również Łysieńcem. Przez wieki przekazywana była na temat tego miejsca wyjątkowa legenda, która głosi, że w dawnych czasach na Łysej Górze spotykały się czarownice. W ciągu dnia wyglądały jak zwykłe kobiety, ale każdej nocy przeobrażały się w niesamowite wiedźmy. Na szczyt Łysej góry przylatywały one na miotle i tam odprawiały swoje czary. Każdy sabat czarownic kończył się o świecie, kiedy zaczynał piać kogut lub rozpoczynały bicie dzwony na poranną mszę, w znajdującym się w niedalekiej odległości klasztorze. Kobiety uchodzące za czarownice, były posądzane o kontakty z diabłem, ale według historycznych przekazów zajmowały się, między innymi zbieraniem ziół, które wykorzystywały, na przykład do leczenia różnych dolegliwości u mieszkańców okolicznych wiosek.

Łysa Góra dzisiaj – wciąż tajemnicza i fascynująca

Łysa Góra, choć od wieków budzi mieszane uczucia, w dzisiejszych czasach wciąż przyciąga uwagę swoją tajemniczą aurą. Jest to miejsce, które wzbudza zainteresowanie wielu osób, zarówno lokalnych mieszkańców, jak i licznych turystów. Dzisiejsza Łysa Góra nie różni się znacząco od tej, którą można było zobaczyć w przeszłości. Wciąż majestatycznie wznosi się nad otaczającymi ją terenami, tworząc malowniczy krajobraz, który zachwyca swą wyjątkową urodą. Jednak to nie tylko piękno przyrody intryguje ludzi, lecz także historia i kultura tego miejsca. Dzięki rozwijającej się bazie turystycznej i zainteresowaniu kulturą ludową, Łysa Góra staje się coraz bardziej popularnym miejscem, często odwiedzanym przez turystów. Coraz częściej organizowane są tutaj festiwale, warsztaty i wykłady, które pozwalają lepiej poznać historię oraz tradycje związane z tym terenem. Na pamiątkę dawnych czasów, co roku odbywają się również zloty czarownic, które aranżowane są przez Agencję Turystyki Geo Ravel i Regionalną Organizację Turystyczną województwa świętokrzyskiego. Turyści mogą w chwilach odpoczynku od zwiedzania, łatwo sprawdzić wyniki rozgrywek, wykorzystując Fuksiarz kod promocyjny.

Podobne wpisy